Merkel: Marrëveshja BE-Turqi për emigrantët, nuk po funksionon siç duhet - Bota Sot
Merkel: Marrëveshja BE-Turqi për emigrantët, nuk po funksionon siç duhet

Evropë

Merkel: Marrëveshja BE-Turqi për emigrantët, nuk po funksionon siç duhet

Më: 12 janar 2019 Në ora: 00:50
Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të premten se marrëveshja midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë për të frenuar flukset masive të emigrantëve, është jofunksionale dhe kritikoi sistemin ligjor të Greqisë, që favorizon dëbimet.

BE dhe Turqia arritën një marrëveshje në vitin 2016, pasi më shumë se një milion refugjatë dhe emigrantë arritën nga Lindja e Mesme dhe Afrika, në brigjet e Greqisë një vit më parë.

Sipas marrëveshjes, kushdo që kalon në Greqi nga Turqia dhe që nuk kualifikohet për azil, duhet të kthehet dhe për çdo refugjat sirian që kthehet në Turqi nga ishujt grekë, një tjetër do të rivendoset në BE.

“Për fat të keq nuk po funksionon siç duhet”, tha Merkel në përgjigje të pyetjeve të studentëve të Shkollës Gjermane të Athinës. “Ndërsa nuk po funksionon, ne kemi këtë situatë nën presion në ishujt grekë”.

Menaxhimi i krizës së refugjatëve ka dëmtuar unitetin në bllokun 28-vendesh: vendet mesdhetare që përballen me të ardhurit, shpesh ndihen të pafuqishëm, ndërsa vendet më të pasura veriore ankohen që njerëzit arrijnë tokën e tyre të pakontrolluar dhe ata në bregun lindor të BE refuzojnë të mbajnë të sapoardhurit.

Merkel përfundoi një vizitë dy-ditore në Athinë, ku gjithashtu u takua me Kryeministrin grek Alexis Tsipras. “Sistemi juridik grek është shumë i komplikuar dhe në njëfarë mënyre dërgimi i prapambetjes (i emigrantëve) nuk po funksionon”, u tha ajo studentëve.

“Gjithkush e di se sapo jeni në një ishull grek, mund të arrini në kontinent dhe sapo të jeni në kontinent, atëherë mund të shkoni në një mënyrë apo një tjetër në Gjermani, Suedi, Austri apo diku tjetër, kështu që ne po mbështesim migracionin e paligjshëm”, tha ajo.

“Ka shumë irakianë, shumë afganë dhe shumë të tjerë për të cilët nuk kemi zgjidhje në marrëveshje. Europa duhet të kujdeset edhe për këtë”, tha ajo. “Është pak e komplikuar, por në afat të gjatë nuk është e pranueshme që disa vende evropiane thonë se ky problem nuk na intereson”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...