Merkel: Ka ende kohë për të negociuar Brexit - Bota Sot
Merkel: Ka ende kohë për të negociuar Brexit

Evropë

Merkel: Ka ende kohë për të negociuar Brexit

Më: 16 janar 2019 Në ora: 13:15
Kancelarja gjermane Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se i vjen keq për rrjedhën e rezultateve të votimit në Parlamentin britanik dhe se ka akoma kohë për negociata midis Bashkimit Evropian dhe Britanisë për t'u larguar nga familja evropiane.

Merkel u tha gazetarëve në Berlin se gjithçka do të bëhet për të gjetur një zgjidhje, por ajo gjithashtu tha se ishin të gatshëm nëse nuk vjen deri t një gjë e tillë.

"Ende ka kohë për të negociuar, por ne jemi duke pritur për të parë se çfarë janë propozimet e kryeministres britanike," tha Merkel.

Pasi Parlamenti britanik mbrëmë kundërshtoi propozimin e kryeministres Theresa May për Brexit, një votim për mungesën e besimit në qeveri është planifikuar për sot.

Kreu i opozitës Jeremy Corbin bëri thirrje për një votë mosbesimi në qeveri.

432 deputetë votuan kundër planit për Brexit, dhe për marrëveshjen ishin 202.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...