Norvegjia ka nevojë për punëtorë, paga është marramendëse - Bota Sot
Norvegjia ka nevojë për punëtorë, paga është marramendëse

Evropë

Norvegjia ka nevojë për punëtorë, paga është marramendëse

Më: 17 janar 2019 Në ora: 21:50
Norvegji

Edhe Norvegjia u është bashkuar shteteve si Zvicra, apo Gjermania që kërkojnë punëtorë.

Këto vende kërkojnë punëtorë për shkak të plakjes së popullsisë dhe mungesës së fuqisë punëtore në disa profesione.

Kompanitë norvegjeze janë duke u hasur me probleme të mëdha për sa i përket krahut të punës, si dhe nuk kanë fare mundësi zgjedhje përpos të punësojnë edhe ata pak kandidatë që kanë ngelur të papunësuar.

Ndaj Norvegjia është duke kërkuar punëtorë nga vendet e treta. Gjithashtu mësohet se disa nga kompanitë ofrojnë paga që fillojnë nga 4,500 euro në muaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...