Merkel: Parisi dhe Berlini një stimul për unitetin europian - Bota Sot
Merkel: Parisi dhe Berlini një stimul për unitetin europian

Evropë

Merkel: Parisi dhe Berlini një stimul për unitetin europian

Më: 19 janar 2019 Në ora: 15:59
Angela Merkel dhe Emmanuel Macron

Kancelarja gjermane, Angela Merkel sheh Gjermaninë dhe Francën si motorin e integrimit europian.

Menjëherë pas nënshkroi një traktat të ri miqësie me Francën, Merkel vlerësoi lidhjen e fortë mes dy kombeve.

“Me Traktatin e Ahenit, presidenti Emmanuel Macron dhe unë kërkojmë të ndërtojnë atë që Gjermania dhe Franca kanë arritur së bashku”, tha ajo një mesazh video të publikuar sot.

“Ne punojmë në Europë, ne duam të japim stimuj për unitet europian”, theksoi Merkel.

Marrëveshja e re e miqësisë pritet të nënshkruhet të martën në qytetin Ahen. Ajo lidhet me Traktatin e Elizesë të vitit 1963.

Me traktatin e Elizesë, kancelari gjerman Konrad Adenauer dhe presidenti francez Charles de Gaulle vulosën miqësinë e dy ish-vendeve armike më 22 janar 1963. /ATSH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...