Franca do të mbetet 'e angazhuar ushtarakisht' në Lindjen e Mesme edhe në vitin 2019 - Bota Sot
Franca do të mbetet 'e angazhuar ushtarakisht' në Lindjen e Mesme edhe në vitin 2019

Evropë

Franca do të mbetet 'e angazhuar ushtarakisht' në Lindjen e Mesme edhe në vitin 2019

Nga: A.Sh Më: 20 janar 2019 Në ora: 12:05
Ilustrim

Franca do të mbetet "e angazhuar ushtarakisht" në Lindjen e Mesme deri në vitin 2019, tha Presidenti Emmanuel Macron, duke vënë në dukje se vdekja e ushtarëve dhe civilëve amerikanë në Siri një ditë më parë tregoi se lufta kundër ekstremizmit nuk kishte mbaruar ende.

"Tërheqja nga Siria e njoftuar nga miqtë tanë amerikanë nuk mund të na bëjë të devijojmë nga objektivi ynë strategjik - çrrënjosja e Daesh", tha Macron në një fjalim në një bazë ushtrie pranë Toulouse, duke përdorur një akronim arab për grupin e Shtetit Islamik.

"Ne po qëndrojmë të investuar për të marrë pjesë në stabilizimin e rajonit," tha Macron, duke shtuar: "Çdo nxitimi për t'u tërhequr do të ishte një gabim".

Macron gjithashtu shprehu ngushëllimet për "katër miqtë tanë amerikanë të vrarë në tokën siriane" në një shpërthim bombe të pretenduar nga grupi i Shtetit Islamik të mërkurën.

Macron ka kritikuar Presidentin e SHBA Donald Trump për njoftimin në dhjetor se ai do të fillojë tërheqjen e rreth 2.000 trupave amerikane tani në Siri.

Macron tha se ai "e keqtrajtoi shumë vendimin", duke shtuar se "një aleat duhet të jetë i besueshëm".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...