Brexit: Deputetët, duke u përpjekur të vonojnë nenin 50 për të shmangur marrëveshje - Bota Sot
Brexit: Deputetët, duke u përpjekur të vonojnë nenin 50 për të shmangur marrëveshje

Evropë

Brexit: Deputetët, duke u përpjekur të vonojnë nenin 50 për të shmangur marrëveshje

Nga: A.Sh Më: 20 janar 2019 Në ora: 15:06
Brexit

Downing Street ka thënë se është "jashtëzakonisht shqetësuese" që deputetët mund të përpiqen të anashkalojnë qeverinë për të pezulluar ose vonuar procesin e nenit 50 për të lënë BE në përpjekjet e tyre për të parandaluar një Brexit pa marrëveshje.

Një varg ndryshimesh të mbështetura pritet të shoqërohen me deklaratën e kryeministrit të hënën në rrugën përpara për marrëveshjen e tërheqjes së Brexit.

Deputeti konservator Nick Boles dhe Yvette Cooper i Punës gjithashtu do të paraqesin një ndryshim në përpjekje për të ndryshuar rregullat kohore të Commons. Ky ndryshim do të hapë rrugën për projekt-ligjin e tyre të propozuar për të zgjeruar nenin 50 në rast se nuk ka marrëveshje për të marrë përparësi mbi bizneset e tjera të Commons

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...