Rusët protestojnë për dorëzimin e ishujve Kuril në Japoni

Evropë

Rusët protestojnë për dorëzimin e ishujve Kuril në Japoni

Më: 20 janar 2019 Në ora: 15:16
Ishujt Kuril

Qindra rusë protestuan kundër një dorëzimi të frikësuar të ishujve strategjikë në Japoni të dielën, dy ditë përpara një samiti kyç midis udhëheqësve të vendeve në Moskë.

Rreth 300 deri 500 njerëz u mblodhën në sheshin Suvorovskaya, vetëm jashtë qendrës së qytetit të Moskës, për një tubim të autorizuar të thirrur nga disa politikanë nacionalistë, kundër çdo lëvizjeje për të hequr dorë nga ndonjë prej katër ishujve të pretenduar nga Tokio.

Mosmarrëveshja mbi sovranitetin e tyre i pengoi të dy vendet të nënshkruajnë një traktat paqeje, një situatë që Presidenti Vladimir Putin dhe Kryeministri Shinzo Abe kërkuan të korrigjonin vitin e kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat