Moska: Është e papranueshme ajo që Washingtoni po kërkon nga ne - Bota Sot
Moska: Është e papranueshme ajo që Washingtoni po kërkon nga ne

Evropë

Moska: Është e papranueshme ajo që Washingtoni po kërkon nga ne

Më: 21 janar 2019 Në ora: 14:34
Pamje nga Modka

Rusia tha të hënën se ishte e papranueshme që Shtetet e Bashkuara t`i kërkonin Moskës të shkatërronte raketën e saj të tipit M729, një armë që Washingtoni pohon se është në kundërshtim me një traktat të rëndësishëm të epokës së Luftës së Ftohtë.

Uashingtoni i bëri thirrje Moskës që të shkatërronte sistemin e ri të raketave për të cilën thotë se ishte një “shkelje e drejtpërdrejtë dhe e vazhdueshme” e Traktatit të Forcave Bërthamore të rangut të mesëm (INF) dhe akuzoi Rusinë për destabilizimin e sigurisë globale.

Kjo e fundit ka propozuar demonstrimin e raketës për Shtetet e Bashkuara, citon agjencia e lajmeve Interfax, zëvendësministrin e jashtëm Sergei Ryabkov.

Rusia mohon se raketa po shkel marrëveshjen e armëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...