20 të vdekur nga zjarri i anijes jashtë Krimesë - Bota Sot
20 të vdekur nga zjarri i anijes jashtë Krimesë

Evropë

20 të vdekur nga zjarri i anijes jashtë Krimesë

Nga: A.Sh Më: 22 janar 2019 Në ora: 10:28
Pamje e anijes

Deri në 20 vetë u konsideruan të vdekur nga Krimeja e aneksuar nga Rusia në Detin e Zi pasi një zjarr përfshiu dy anije që lundronin nën flamurin e Tanzanisë, thanë autoritetet të martën.

Zjarri shpërtheu kur një anije po transferonte lëndë djegëse  të hënën, duke bërë që të dy ekipet të hidheshin jashtë.

Autoritetet ruse shpëtuan 12 vetë dhe gjetën 10 trupa, tha për AFP Aleksei Kravçenko, zëdhënës i Agjencisë Federale të Rusisë për Transportin Detar dhe Lumor.

Të 10 personat e tjerë ishin të humbur dhe ka shumë të ngjarë të kenë vdekur, tha ai.

"Nuk ka shpresë për gjetjen e tyre gjallë", tha Kravchenko. "Nuk është më një operacion shpëtimi".

Tre nga të zhdukurit u mbytën në ujë "përpara syve të punëtorëve të shpëtimit" pa xhaketa shpëtimi, tha ai.

Anije, Kandy dhe Maestro, kishin ekipe nga India dhe Turqia.

Kravchenko tha se që nga e marta në mëngjes zjarri po vazhdonte. "Ka një sasi të pafund karboni atje," tha ai.

India tha se ishte në kontakt me autoritetet ruse.

"Ambasada jonë në Moskë është në kontakt të vazhdueshëm me agjencitë përkatëse ruse për të marrë më shumë informacion mbi shtetasit indianë të prekur në këtë incident dhe për të dhënë ndihmën e nevojshme", tha ministria e jashtme indiane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...