Sot Merkel dhe Macrom kurërzojnë miqësinë e tyre - Bota Sot
Sot Merkel dhe Macrom kurërzojnë miqësinë e tyre

Evropë

Sot Merkel dhe Macrom kurërzojnë miqësinë e tyre

Nga: A.Sh Më: 22 janar 2019 Në ora: 11:44
Angela Merkel dhe Emmanuel Macron

Pikërisht 56 vjet më parë, ish "armiqtë e trashëguar" Gjermania dhe Franca nënshkruan Traktatin e Paqes. Sot ata nënshkruajnë një pakt të ri miqësie.

Një shenjë e qartë në kohët e Brexit dhe Evropës - neveri: Kancelarja Angela Merkel (64) dhe Presidenti Emmanuel Macron (41) do të vënë nënshkrimet e tyre nën Traktatin franko-gjerman - në sallën e kurorëzimit të qytetit historik Aachen, ku 600 vjet mbretërit u kurorëzuan në Perandorinë Gjermano-Romake.

Negociatorët nga të dy qeveritë kishin rënë dakord të hënën për një listë prej rreth 15 projektesh, zbatimi i të cilave duhet të trajtohet menjëherë.

Një prej tyre: Centrali bërthamor Fessenheim - më i vjetër në Francë - do të mbyllet përgjithmonë. Në listën e projekteve me prioritet të lartë, për këtë arsye, janë gjithashtu projekte hekurudhor ndërkufitare, angazhimi i përbashkët me standardet e BE-së që rregullojnë shërbimet financiare dhe krijimi i një grupi të nivelit të lartë në politikën e energjisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...