Mbretëresha i kërkon Britanisë të gjejë një terren të përbashkët, ndërsa kriza e Brexit thellohet - Bota Sot
Mbretëresha i kërkon Britanisë të gjejë një terren të përbashkët, ndërsa kriza e Brexit thellohet

Evropë

Mbretëresha i kërkon Britanisë të gjejë një terren të përbashkët, ndërsa kriza e Brexit thellohet

Nga: A.Sh Më: 25 janar 2019 Në ora: 09:59
Mbretëresha Elizabeta II

Mbretëresha Elizabeta II i kërkoi Britanisë të kërkonte terrenin e përbashkët dhe të kuptonte pamjen e madhe, një lutje të koduar për klasën politike për të zgjidhur krizën e Brexit që ka tronditur investitorët dhe aleatët njësoj.

Me orën që shënon deri në datën 29 mars, data e vendosur në ligj për Brexit, Mbretëria e Bashkuar është në krizën më të thellë politike në gjysmë shekulli, ndërsa po lufton me atë se si, apo edhe nëse, të dalë nga projekti evropian, kur ai u bashkua më 1973.

Ndërsa Elizabeth, 92 vjeçare, nuk e përmendi Brexit në mënyrë eksplicite në një fjalim në Institutin e saj të Grave në Norfolk, monarku tha se çdo brez përballet me "sfida dhe mundësi të reja".

"Ndërsa kërkojmë përgjigje të reja në epokën moderne, unë për një preferoj recetat e testuara, si duke folur mirë për njëri-tjetrin dhe duke respektuar pikëpamjet e ndryshme; që vijnë së bashku për të kërkuar terrenin e përbashkët; dhe kurrë nuk e harrojnë pamjen më të madhe, "tha mbretëresha.

Komentet u interpretuan si një sinjal i koduar në klasën politike të Britanisë. Titulli kryesor i Times-it ka lexuar: "Fundi Brexit, Mbretëresha tregon politikanët ndërluftues", ndërsa BBC tha se nuk kishte dyshim që monarku po dërgonte një mesazh.

Si kreu i shtetit, mbretëresha mbetet neutrale ndaj politikës në publik dhe nuk është në gjendje të votojë edhe pse përpara referendumit të vitit 2014 për pavarësinë skoceze, ajo bëri një lutje të përpiktë për skotët që të mendonin me kujdes për të ardhmen e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...