Macron bën thirrje për dialog ndërfetar në Egjipt - Bota Sot
Macron bën thirrje për dialog ndërfetar në Egjipt

Evropë

Macron bën thirrje për dialog ndërfetar në Egjipt

Më: 29 janar 2019 Në ora: 13:54
Emmanuel Macron, Papa Tawadros II

Presidenti francez Emmanuel Macron u takua të martën me klerikët e lartë të Egjiptit dhe bëri thirrje për dialog ndërfetar në fund të një vizite tre-ditore që synonte rritjen e lidhjeve duke ngritur shqetësimet e të drejtave të njeriut.

Macron dhe Papa Tawadros II theksuan nevojën për "dialog midis feve" kur ai u takua me Papa Tawadros II në Katedralen e Shën Markut, vendlindja e kishës së lashtë koptike ortodokse të Egjiptit.

"Vendosa që një konferencë e re do të mbahet në Paris për të parë se si të veprojë në mënyrë më efikase", tha ai, pa dhënë detaje.

Një burim diplomatik tha se kryeqyteti francez do të strehojë një forum për pakicat fetare në Lindjen e Mesme, por pa dhënë një datë.

Macron vizitoi kishën ngjitur me katedralen që ishte vendi i një sulmi të xhihadit të dhjetorit 2016, i cili vrau 29 vetë.

Ai u takua gjithashtu në Kajro me Ahmed al-Tayeb, imam i madh i Al-Azhar, vendi më prestigjioz i të mësuarit sunit islamik në Egjipt, shkruan France24, përcjell Bota Sot.

Bisedimet e tyre u përqendruan në "trajnimin e imamëve (udhëheqësve të lutjes) në Francë dhe luftën kundër vizionit të gabuar të fesë", tha presidenca franceze.

Pas Egjiptit, presidenti francez udhëtoi për në Qipro për një samit të vendeve të BE-së jugore për migracionin dhe sigurinë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat