Europa krijon kanale të transaksioneve me Iranin - Bota Sot
Europa krijon kanale të transaksioneve me Iranin

Evropë

Europa krijon kanale të transaksioneve me Iranin

Më: 31 janar 2019 Në ora: 14:20
Foto Ilustrim

Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe kanë ngritur një kanal pagese me Iranin, i quajtur INSTEX, për të ndihmuar në vazhdimin e tregtisë dhe anashkalimin e sanksioneve amerikane. 

Disa vende evropiane kanë regjistruar një kanal transaksioni me Iranin për të lehtësuar tregtinë pavarësisht sanksioneve të SHBA, diplomatët gjermanë i konfirmuan DW të enjten.

Kanali, i ngritur nga Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe (E3), quhet INSTEX - shkurt për "Instrument në mbështetje të shkëmbimeve tregtare".

Kanali i pagesës lejon vendet evropiane të vazhdojnë tregtinë me Iranin, por mund t'i vënë ato në një kurs përplasjeje me Uashingtonin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat