Alternativat e mundëshme për të zgjidhur çështjen Brexit - Bota Sot
Alternativat e mundëshme për të zgjidhur çështjen Brexit

Evropë

Alternativat e mundëshme për të zgjidhur çështjen Brexit

Nga: E.K Më: 1 shkurt 2019 Në ora: 11:40
Ilustrim

Më poshtë janë disa sugjerime alternative për krijuar një marrëveshje në mes BE-së dhe Britanisë së Madhe. Theresa May ka cituar disa mundësi, në përpjekjen e saj për "një ndryshim të rëndësishëm dhe ligjërisht të detyrueshëm të marrëveshjes së tërheqjes".

Një bashkim doganor në mes Britanisë dhe BE.

Ky është opsioni i preferuar i Partisë Laburiste të opozitës në Mbretërinë e Bashkuar. Megjithatë, Theresa Maj ka qenë e gatshme të ndjekë mbështetjen e ndërsjelltë për një "Brexit të butë" që mund të ndante partinë e saj.

Një mekanizëm i njëanshëm i daljes

Marrëveshja e tërheqjes pengon Britaninë e Madhe që të largohet nga njëra anë. Për ta bërë këtë, secila palë duhet të shkojë në një Komitet të Përbashkët, i cili mund të konsultojë institucionet e përbashkëta të Mbretërisë së Bashkuar dhe Irlandës. Mbështetësit e Brexit gjithmonë kanë urryer këtë, pasi Britania e Madhe nuk mund të largohet pa miratimin e BE-së.

Kompromisi i Malthouse

Ky propozim vjen nga krahët pro dhe anti-evropiane të konservatorëve në pushtet, të cilat qeveria thuhet se e konsideron. Bazohet në një raport të ekonomistëve mbështetës të Brexit.

Lehtësimi maksimal

Modeli "Max Fac" - gjithashtu një preferuar i Brexiteer - u konsiderua por u refuzua nga qeveria britanike gjatë negociatave. Do të përdoren teknologji të reja dhe procedura doganore që përfshijnë skemat "tregtarë të besuar" dhe njohjen e numrave të kartave në vend të kontrolleve kufitare.

Një shoqatë doganore

Një raport i EconPol në Europë nga think-tank bën thirrje që Mbretëria e Bashkuar dhe BE të heqin dorë nga lufta dhe të punojnë drejt një bashkimi ambicioz doganor, për të shmangur një Brexit të dëmtuar. Ai u bën thirrje të dy palëve të heqin "linjat e kuqe" të tyre dhe të krijojnë një shoqatë të re evropiane të doganave (ECA), sipas të cilës as BE, as Britania e Madhe nuk mund të ndjekin politika të pavarura tregtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...