Fox: Ka një botë përtej Evropës - Bota Sot
Fox: Ka një botë përtej Evropës

Evropë

Fox: Ka një botë përtej Evropës

Nga: E.K Më: 2 shkurt 2019 Në ora: 11:25
Liam Fox

Sekretari i Tregtisë Ndërkombëtare i Britanisë, Liam Fox tha të premten se Britania e Madhe do të zhvendosë vëmendjen ekonomike pas Brexit drejt Lindjes së Largët dhe Commonëealth-it. Këtë ai e tha në një fjalim të madh, ku mezi përmendi partnerin më të madh tregtar të vendit - Bashkimin Evropian.

Në fjalimin e tij, të dorëzuar në think-tank të Shkëmbimit të Politikave në Londër vetëm 56 ditë përpara se vendi të dilte nga BE, Fox vendosi vendin e tij si një kampion i multilateralizmit dhe përcaktoi vizionin e tij për vendin e Britanisë në botën pas Brexit.

"Ne duhet të kujtojmë se ka një botë përtej Evropës dhe do të ketë një botë përtej Brexit", tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...