Britania e Madhe do të zgjerojë tregtinë me Lindjen, pas Brexit - Bota Sot
Britania e Madhe do të zgjerojë tregtinë me Lindjen, pas Brexit

Evropë

Britania e Madhe do të zgjerojë tregtinë me Lindjen, pas Brexit

Nga: E.K Më: 2 shkurt 2019 Në ora: 11:41
Ilustrim

Sekretari i Tregtisë Ndërkombëtare i Britanisë Liam Fox, kërkon që Britania e Madhe të zgjerojë tregtinë me të gjithë pjesët e botës.

Në vend të kësaj, ai tha se ndërsa Amerika e Veriut dhe BE do të mbeten partnerët kryesorë tregtarë, "rritja në Lindje përfaqëson një mundësi të madhe për Mbretërinë e Bashkuar për të krijuar marrëdhënie të reja dhe për të rritur marrëdhëniet tregtare ekzistuese".

Ai shtoi se Britania e Madhe dhe Japonia po punojnë për të lidhur marrëdhëniet e tyre me marrëveshjen tregtare të BE-Japonisë, e cila hyri në fuqi të premten dhe heq tarifat me vlerë 1 miliardë euro

"Mbretëria e Bashkuar ishte, natyrisht, thellësisht e përfshirë në negocimin e kësaj marrëveshjeje. Asnjëra palë nuk ka për qëllim të vendosë barrier." shpjegoi ai.

Fox gjithashtu argumentoi se Mbretëria e Bashkuar zë "një vend të jashtëzakonshëm midis lojtarëve më të mëdhenj ekonomikë në botë" pjesërisht për shkak të statusit të saj si një vend i Commonwealth-it - një shoqatë politike e 53 shteteve anëtare, pothuajse të gjitha ish-territoret e Perandorisë Britanike.

Ai tha se: "Alternativa ndaj një sistemi ndërkombëtar të bazuar në rregulla është, në të mire se një sistem i bazuar në marrëveshje, i cili do të përshtatet vetëm më i forti dhe më i keq i lirë për të gjithë që do të rrezikonte shumë nga progresi që ne kemi bërë në dekadat e fundit ".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...