Britania e Madhe: Eksportuesja më e madhe në botë pas SHBA-së - Bota Sot
Britania e Madhe: Eksportuesja më e madhe në botë pas SHBA-së

Evropë

Britania e Madhe: Eksportuesja më e madhe në botë pas SHBA-së

Më: 2 shkurt 2019 Në ora: 11:49
Ilustrim

Vëmendja e Mbretërisë së Bashkuar do të përqendrohet veçanërisht në "liberalizimin e tregtisë globale në shërbime.

Sektori punëson rreth 26 milionë njerëz në Britani të Madhe dhe Britania është aktualisht eksportuesi i dytë më i madh i shërbimeve në botë, prapa Shteteve të Bashkuara.

Shërbimet përbënin 40% të eksporteve të Mbretërisë së Bashkuar në BE në vitin 2017 dhe marrëveshja e tërheqjes së dakorduar mes kryeministres, Theresa Maj dhe liderëve të BE-së - që deputetët britanikë e kanë hedhur poshtë - ishte e paqartë se si tregtia e shërbimeve do të funksiononte midis dy entiteteve pas Brexit. Me një marrëveshje të re është e mundur që kjo çështje të rregullohet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...