Franca tërheq ambasadorin nga Italia për shkak të "sulmit" - Bota Sot
Franca tërheq ambasadorin nga Italia për shkak të "sulmit"

Evropë

Franca tërheq ambasadorin nga Italia për shkak të "sulmit"

Më: 7 shkurt 2019 Në ora: 15:40
Flamuri francez

Autoritetet franceze njoftuan sot se kanë vendosur të tërheqin për konsultime ambasadorin Christian Massa në Romë për "sulmin e paprecedent nga Italia", njoftoi Ministria e Jashtme franceze.

"Franca ka qenë objektivi i disa muajsh të sulmeve të pabazuara që janë deklarata të përsëritura dhe të paparashikuara", tha ministria franceze, sipas Reuters.

Thuhet se Franca nuk kishte parë sulme të tilla nga Italia që nga Lufta e Dytë Botërore.

Reuters vlerëson se dy nënkryetarët e qeverisë italiane - Mateo Salvini nga Liga e Djathtë dhe Luigi Di Maio nga lëvizja populiste Pesë Yje, kritikuan presidentin francez Emmanuel Macron për më shumë çështje.

"Të gjitha këto veprime krijojnë një situatë serioze që parashtron pyetje në lidhje me synimet e qeverisë italiane ndaj Francës", thuhet në deklaratë.

Arsyeja e drejtpërdrejtë për vendimin për të tërhequr ambasadorin në konsullata ishin "provokime" nga zëvendës-kryeministri italian Di Maio, i cili njoftoi të martën  se me deputetin e Lëvizjes Pesë Yje Alessandro Di Batista ‘kërceu” te Franca për t'u takuar me "udhëheqësin" e “jelek-verdhëve” Christoph Schalzen dhe kandidatët për zgjedhjen e listës së Parlamentit Evropian RIC Ingrid Levavaser.

"Era e ndryshimit ka kaluar nëpër Alpet," tha Di Maio në Twitter.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat