May: BE dëshiron që Britania të braktisë marrëveshjen - Bota Sot
May: BE dëshiron që Britania të braktisë marrëveshjen

Evropë

May: BE dëshiron që Britania të braktisë marrëveshjen

Më: 7 shkurt 2019 Në ora: 17:47
Theresa May

Kryeministrja britanike Theresa May deklaroi sot se kishte parë dhe dëgjuar dëshirën e liderëve të Bashkimit Evropian për t’u siguruar se Britania do të braktisë bllokun evropian me një marrëveshje.

"Ajo që unë shoh dhe dëgjoj nga udhëheqësit është dëshira për të punuar së bashku për të siguruar që Britania të largohet nga Bashkimi Evropian me një marrëveshje", tha May pas takimit me presidentin e Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker dhe presidentin e Këshillit Evropian Donald Tusk.

Ajo tha se gjërat nuk do të ishin të lehta, por u pajtua me Juncker për të filluar bisedimet dhe për të gjetur një mënyrë për të kapërcyer pengesat, në mënyrë që të marrë shumicën në parlament.

"Është e qartë se unë do të dorëzoj Brexit me kohë. Kjo është ajo për të cilën do të bëj publik britanik. Në ditët e ardhshme do të negocioj me zell për ta bërë këtë”, porositi May.

Ndërsa, presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha se vizita e May në Bruksel nuk solli një kthesë, por se bisedimet mbi Brexit ndërmjet BE-së dhe Britanisë së Madhe do të vazhdojnë.

"Bisedimet do të vazhdojnë, "shkruan Tusk në Twitter.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...