Granata ndaj “jelekverdhëve”, njërit i humb dora (Kujdes! Pamje të rënda) - Bota Sot
Granata ndaj “jelekverdhëve”, njërit i humb dora (Kujdes! Pamje të rënda)

Evropë

Granata ndaj “jelekverdhëve”, njërit i humb dora (Kujdes! Pamje të rënda)

Më: 9 shkurt 2019 Në ora: 22:57
Policia tha se personi i lënduar po trajtohet në spital.

Ndërsa lëvizja e “jelekëverdhëve” hyri në javën e saj të 13 të aksionit, protestuesit mbushën sërish rrugët e Parisit. Ata marshuan para Harkut të Triumfit, monumenti në hyrje të Shamps Elizesë e më pas vijuan përpara ndërtesës së Asamblesë Kombëtare, ku policia përdori gazin lotsjellës pasi protestuesit vandalizuan muret përreth ndërtesës.

E në mesin e gazit lotsjellës dhe goditjeve me shkopinj gome, një protestues raportohet të ketë humbur dorën në rrethana të tmerrshme. Shkaku i lëndimit nuk është konfirmuar ende, por dëshmitarët thonë se ai kishte kapur një granatë gazi lotsjellës që i shpërtheu në dorë.

Policia tha se personi i lënduar po trajtohet në spital.

Image

Protestuesit vazhdojnë të kërkojnë dorëheqjen e Presidentit Emmanuel Macron si edhe lejimin e referendumeve qytetare.

Lëvizja e “jelekëverdhëve” nisi në nëntor duke patur në thelb rritjen e taksës mbi karburantet dhe shumë shpejt u shndërrua në një revoltë të gjerë që mobilizoi dhjetëra e mijëra demonstrues kundër qeverisë.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...