Partia e re progresive e Polonisë buron në vendin e tretë sipas një sondazhi - Bota Sot
Partia e re progresive e Polonisë buron në vendin e tretë sipas një sondazhi

Evropë

Partia e re progresive e Polonisë buron në vendin e tretë sipas një sondazhi

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 12:38
Robert Biedron

Një parti e re progresive politike në Poloni e udhëhequr nga një politikan homoseksual i hapur shënoi një vend të tretë të fortë në një anketë të publikuar të hënën, duke sugjeruar se kjo mund të sfidojë shumicën e partisë qeverisëse të krahut të djathtë.

Polonia po përgatitet për zgjedhjet në Parlamentin Evropian në maj, pasuar nga zgjedhjet e përgjithshme në vend që duhet të mbahen deri në nëntor.

Nisur pak më shumë se një javë më parë, "Spring" shënoi mbështetje prej 16.2 për qind, duke zëvendësuar Platformën Civile të opozitës (PO) me vetëm 5.6 për qind në një anketë nga sondazhet e pavarura të IBRIS për gazetën Rzeczpospolita.

PO mori 21.8 për qind prapa partisë qeverisëse të Drejtësisë(PiS) e cila shënoi 37.1 për qind në sondazhin e kryer nga një monstër prej 1000 polakëve.

"Është ende e paqartë nëse ky fenomen do të zgjasë pasi që ka qenë vetëm një javë nga konventa themeluese e partisë", tha për AFP shkencëtarja e Universitetit të Varshavës, Anna Materska-Sosnowska.

Rezultati i sondazhit "mund të reflektojë momentin e kësaj konvente, një freski të caktuar dhe një marketing fantastik politik", tha ajo, duke shtuar se partia "mund të privojë PiS-in e një shumice absolute".

Themeluesi i partisë "Spring", Robert Biedron, një ish-deputet homoseksual dhe ish-kryebashkiaku popullor i qytetit verior Slupsk, është zotuar të imponojë një ndarje të fortë të kishës dhe shtetit - duke përfshirë taksimin e të ardhurave të kishës - në vendin e rëndë katolik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...