Norvegjia shfaq shqetësimet, Rusia zhurmonte sinjale me GPS mbi territorin norvegjez - Bota Sot
Norvegjia shfaq shqetësimet, Rusia zhurmonte sinjale me GPS mbi territorin norvegjez

Evropë

Norvegjia shfaq shqetësimet, Rusia zhurmonte sinjale me GPS mbi territorin norvegjez

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 15:16
Ilustrim

Njësia e zbulimit të huaja të Norvegjisë të hënën shprehu shqetësime të përtërishme se sinjalet e saj GPS në Veriun e Largët ishin duke u zhuritur, pasi Oslo përsëri fajësoi Rusinë për veprimet "e papranueshme".

Në raportin vjetor të vlerësimit të rrezikut kombëtar, shërbimi i inteligjencës tha se në incidente të përsëritura që nga viti 2017, sinjalet GPS janë bllokuar nga territori rus në rajonet norvegjeze pranë kufirit me Rusinë.

Ngjarjet e zhurmshme shpesh kanë përkuar me ushtrime ushtarake në tokën norvegjeze, të tilla si manovrat e Trident Junction të NATO-s vjeshtën e kaluar dhe vendosjen në mes të janarit të helikopterëve të sulmeve britanike në Norvegji për trajnime në kushtet e Arktikut.

"Kjo nuk është vetëm një sfidë e re për operacionet e stërvitjeve norvegjeze dhe aleate," tha kreu i njësisë së inteligjencës, Morten Haga Lunde, ndërsa ai paraqiti raportin.

"Ndalimi është gjithashtu një kërcënim për të, ndër të tjera, trafikun ajror civil dhe operacionet policore dhe shëndetësore në kohë paqeje".

Norvegjia në disa raste ka ngritur këtë çështje me autoritetet ruse dhe po bashkëpunon me vendet e tjera nordike për të mbledhur sa më shumë informacion që është e mundur, tha ministri i Mbrojtjes Frank Bakke-Jensen.

"Është e rëndësishme ... të thuhet qartë se kjo është e papranueshme," i tha ai kanalit televiziv TV2 Nyhetskanalen.

Në nëntor, Finlanda fqinje thirri ambasadorin e Rusisë në Helsinki për t'iu përgjigjur akuzave se Moska kishte ndërprerë sinjalet në territorin e saj gjatë ushtrimeve të Trident Junction.

Moska ka hedhur poshtë akuzat si të pabaza.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...