Zvicra dhe Britania nënshkruajnë marrëveshje për tregtinë pas Brexit - Bota Sot
Zvicra dhe Britania nënshkruajnë marrëveshje për tregtinë pas Brexit

Evropë

Zvicra dhe Britania nënshkruajnë marrëveshje për tregtinë pas Brexit

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 22:18
Foto ilustrim

Zvicra dhe Britania e Madhe nënshkruan sot në Bernë një marrëveshje që do t’i mundësojë vazhdimin e marrëdhënieve ekonomike dhe tregtare mes dy shteteve pas Brexit.

Dy shtetet kanë nënshkruar në këtë kuadër, këto muajt e fundit marrëveshje për transportin rrugor, transportin ajror, sigurimet dhe lëvizjen e lirë të personave.

Marrëveshja për tregtinë u nënshkrua sot nga ministri britanik i Tregtisë së Jashtme, Liam Fox dhe ministrit zviceran të Ekonomisë, Guy Parmelin u zgjerua në Principatën e Lihtenshtejnit, në rolin e unionit doganor, Zvicër-Lihtenshtejn.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...