Gjykimi i katalanasve një 'provë' për demokracinë e Spanjës - Bota Sot
Gjykimi i katalanasve një 'provë' për demokracinë e Spanjës

Evropë

Gjykimi i katalanasve një 'provë' për demokracinë e Spanjës

Më: 12 shkurt 2019 Në ora: 15:26
Carles Puigdemont

Ish-udhëheqësi i Katalonjës Carles Puigdemont tha të martën se gjyqi i profilit të lartë në Madrid i 12 ish-kolegëve të përfshirë në një ofertë ndarjeje ishte një "test stresor për demokracinë spanjolle".

Ishte gjithashtu "një provë për gjyqësorin e Spanjës", tha ai në Berlin një ditë pasi mori pjesë në një gala filmash së bashku me artistin kinez të disidentit, Ai Weiwei.

Puigdemont, i cili u largua nga Spanja në 2017, pasi kreu një përpjekje të dështuar për pavarësinë katalanase, i përshkroi ish-kolegët e tij në gjyq si "njerëz të nderuar, të pafajshëm dhe demokratikë" dhe këmbënguli se nuk kishte "shkelje penale të ligjit penal spanjoll".

Në tetor 2017, udhëheqësit separatistë mbajtën një referendum të ndaluar të pavarësisë, i cili u dëmtua nga dhuna policore, pasuar nga një deklaratë e shkurorëzimit të shkëputjes.

Madrid u zhvendos menjëherë, duke shkarkuar ekzekutivin katalanas, duke shpërndarë parlamentin rajonal, duke bërë thirrje për zgjedhje të menjëhershme lokale dhe duke marrë kontrollin e drejtpërdrejtë të territorit gjysmë autonom.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...