Franca zotohet për një reagim të fortë ndaj vandalizmit antisemit - Bota Sot
Franca zotohet për një reagim të fortë ndaj vandalizmit antisemit

Evropë

Franca zotohet për një reagim të fortë ndaj vandalizmit antisemit

Më: 12 shkurt 2019 Në ora: 15:31
Ilustrim

Qeveria franceze bëri thirrje të martën për një reagim të fortë ndaj një sërë aktesh anti-semite gjatë fundjavës, duke përfshirë grafite dhe vandalizëm, të cilat kanë ngritur alarm të freskët.

Zëdhënësi i qeverisë Benjamin Griveaux i kërkoi policisë të ndjekë fajtorët ndërsa sugjeron se për sulme mund fajësohen aktivistët e ekstremit të majtë dhe të ekstremit të djathtë të cilët kanë infiltruar protestat javore "të jelekë verdhëve"

Demonstruesit u mblodhën çdo të shtunë në Paris që nga nëntori për të denoncuar qeverinë e Presidentit Emmanuel Macron.

"Ne nuk po flasim për protestuesit që po luftojnë për të arritur fundin," tha Griveaux për televizionin France 2.

"Por ata që kryejnë veprime të dhunshme, akte hapur antisemite apo raciste, ata duhet të akuzohen dhe dënohen ashpër", tha ai.

Por rritja e akteve antisemite në Francë parashtron lëvizjen "jelekët e verdhë" dhe nuk kishte dëshmi të martën lidhur me incidentet më të fundit të lëvizjes.

Ministri i Brendshëm Christophe Castaner zbuloi të hënën se numri i veprave anti-hebraike të raportuara në polici u rritën 74 për qind vitin e kaluar, në 541 nga 311 në 2017.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...