Claudio Borghi: Italia duhet të lërë BE-në, nëse partitë populiste dështojnë në zgjedhjet e majit - Bota Sot
Claudio Borghi: Italia duhet të lërë BE-në, nëse partitë populiste dështojnë në zgjedhjet e majit

Evropë

Claudio Borghi: Italia duhet të lërë BE-në, nëse partitë populiste dështojnë në zgjedhjet e majit

Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 11:20
Claudio Borghi

Italia duhet të largohet nga Bashkimi Europian nëse nuk ka një ndryshim vendimtar të qasjes ndaj partive populiste në zgjedhjet e Parlamentit Europian në maj, deklaroi një anëtar i shquar i partisë së së djathtës ekstreme, Lega Nord, pjesë e koalicionit qeverisës dypalësh të vendit.

Kthimet e obligacioneve të qeverisë italiane u provokuan nga komentet e Claudio Borghi, të cilat ringjallën shqetësimet rreth angazhimit të Romës ndaj monedhës së përbashkët euro, por u vendosën më vonë.

Udhëheqësi i Ligës, Matteo Salvini dhe një ligjvënës kryesor nga partneri i tij i koalicionit, Lëvizja 5-Yjet, mohuan se Roma kishte plane për të lënë Bashkimin Europian, pas zgjedhjeve të ardhshme parlamentare.

“Ose ne kemi sukses në ndryshimin e Evropës tani, ose ne do të duhet të largohemi”, tha Borghi, kryetari i komitetit të buxhetit të dhomës së ulët dhe zëdhënësi i ekonomisë së Legës, duke iu referuar zgjedhjeve evropiane.

“Unë mendoj se kjo është mundësia e fundit”, tha Borghi në një konferencë mbi Europën, në Milano, duke e quajtur projektin evropian “katastrofik dhe toksik”.

Duke iu përgjigjur komenteve, udhëheqësi i partisë, Salvini tha: “Nuk kemi ndërmend të dalim nga Evropa. Ne duam ta ndryshojmë atë, ta përmirësojmë, por jo ta braktisim”.

Salvini ka denoncuar rregullisht zyrtarët e BE në Bruksel si burokratë të pazgjedhur dhe i fajëson ata për vështirësitë financiare dhe ekonomike të Italisë.

Salvini është aleate me grupet e ekstremit të djathtë në vendet e tjera të BE dhe po punon me ish-strategun politik Steve Bannon të Presidentit të SHBA, Donald Trump, për të ndërtuar një rrjet të partive që janë kundër integrimit më të ngushtë evropian.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...