Gjykata franceze lejon shfaqjen e filmit për skandalet seksuale në Kishën Katolike - Bota Sot
Gjykata franceze lejon shfaqjen e filmit për skandalet seksuale në Kishën Katolike

Evropë

Gjykata franceze lejon shfaqjen e filmit për skandalet seksuale në Kishën Katolike

Më: 18 shkurt 2019 Në ora: 16:09
Foto

Filmi “Grace a Dieu” i regjisorit francez Francois Ozon, fitoi çmimin kryesor në Festivalin e Filmit në Berlin.

Filmi portretizon priftin Bernard Preynat, i cili ka qenë i akuzuar për ngacmimin e dhjetëra djemve gjatë viteve 1980 dhe 90-të.

Avokatët e Preynat thonë se filmi paraqet akuzat kundër klientit të tyre si fakte dhe se duhet të bllokohet sepse nuk respekton prezumimin e pafajësisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat