Një organizatë ndëqeveritare thotë se, lista e parave të pista e BE rrezikon të dëmtojë punën e saj - Bota Sot
Një organizatë ndëqeveritare thotë se, lista e parave të pista e BE rrezikon të dëmtojë punën e saj

Evropë

Një organizatë ndëqeveritare thotë se, lista e parave të pista e BE rrezikon të dëmtojë punën e saj

Më: 22 shkurt 2019 Në ora: 12:31
Foto

Një listë e zezë e Bashkimit Evropian e kombeve që ajo e konsideron si anti-pastrim parash dhe kërcënimet e financimit të terrorizmit rrezikon të minojë punën e Task Forcës së Veprimit Financiar, tha kreu i trupit të premten.

FATF është një organizatë ndërqeveritare që mbështet luftën kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit duke vendosur standarde globale dhe duke kontrolluar nëse vendet i respektojnë ato, shkruan Reuters.

Komisioni Europian më parë këtë muaj ka rritur numrin e vendeve në listën e saj nga 16 në 23 , duke shtuar Arabinë Saudite, Panamanë dhe katër territoret e SHBA-së në një masë që u kritikua nga disa vende të BE si Britania.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...