Irlanda harton plan urgjent për Brexit-in - Bota Sot
Irlanda harton plan urgjent për Brexit-in

Evropë

Irlanda harton plan urgjent për Brexit-in

Më: 22 shkurt 2019 Në ora: 19:33
Simon Coveney

Zëvendëskryeministri i Irlandës, Simon Coveney, ka thënë se shpreson që qeveria të mos ketë nevojë ta përdorë planin urgjent në rast të daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja pa marrëveshje.

Coveney njoftoi se në planin e hartuar kanë punuar nëntë departamente të qeverisë dhe në të janë përfshirë një numër i madh i çështjeve. Ai ka thënë se dalja e Britanisë nga Bashkimi Evropian në mënyrë të paorganizuar do të ishte humbje e madhe për Mbretërinë e Bashkuar dhe Republikën e Irlandës.

Legjislacioni urgjent është hartuar për t’i mbështetur bizneset, për t’i mbrojtur vendet e punës, shërbimet themelore dhe të drejtat e qytetarëve. Sidoqoftë, ministri ka thënë se shpreson që ky propozim të mbetet në sirtar dhe të mos përdoret.

Dokumenti me 70 faqe është njëri nga propozimet më të hollësishme që është përgatitur ndonjëherë nga qeveria irlandeze. Sidoqoftë, zyrtarët irlandezë thonë se ende shpresojnë në një marrëveshje mes Bashkimit Evropian dhe Britanisë së Madhe në mënyrë që të shmangen pengesat e shumta që do t’i sillte ndarja pa marrëveshje, shkruan “BBC”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...