Macron kërkon një reformim të politikës bujqësore europiane - Bota Sot
Macron kërkon një reformim të politikës bujqësore europiane

Evropë

Macron kërkon një reformim të politikës bujqësore europiane

Më: 23 shkurt 2019 Në ora: 11:02
Emmanuel Macron

Presidenti francez, Emmanuel Macron bëri sot thirrje për një rikrijim të politikës bujqësore të përbashkët (PAC) të BE-së për të garantuar sovranitetin ushqimor, mjedisor dhe industrial të kontinentit europian, në kuadër të hapjes së sallonit ndërkombëtar të bujqësisë në Paris.

“Europa bujqësore sot kërcënohet nga jashtë dhe nga brenda”, deklaroi presidenti francez.

Ai bëri thirrje për unitet duke theksuar se “pa PAC-un, konsumatorët europianë nuk do të përfitonin nga një ushqim i aksesueshëm dhe cilësor”.

Megjithatë, Macron kërkoi në veçanti që “të krijohen filiale europiane të prodhimit ku të integrohen në nivel BE-je logjistika, magazinimi dhe informacioni”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...