OKB thotë se Franca duhet të hetojë 'përdorimin e tepruar të forcës' kundër jelekë verdhëve - Bota Sot
OKB thotë se Franca duhet të hetojë 'përdorimin e tepruar të forcës' kundër jelekë verdhëve

Evropë

OKB thotë se Franca duhet të hetojë 'përdorimin e tepruar të forcës' kundër jelekë verdhëve

Më: 6 mars 2019 Në ora: 15:01
Foto

Shefi i të drejtave të njeriut i OKB i bëri thirrje të mërkurën për një "hetim të plotë" në përdorimin e mundshëm të forcës së policisë franceze gjatë demonstratave të "jelekë verdhëve", shkruan AFP.

"Jelekë verdhët kanë protestuar ndaj asaj që ata e shohin si përjashtim nga të drejtat ekonomike dhe pjesëmarrjes në çështjet publike", tha shefi i të drejtave Michelle Bachelet në fjalimin e saj vjetor në Këshillin e të Drejtave të Njeriut të Kombeve të Bashkuara në Gjenevë.

"Ne inkurajojmë qeverinë që të vazhdojë dialogun - duke përfshirë ndjekjen e diskutimeve kombëtare që janë aktualisht në zhvillim - dhe kërkojnë hetime të plota për të gjitha rastet e raportuara të përdorimit të tepruar të forcës".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat