Pasardhësja e Merkelit i përgjigjet vizionit të Macron për Evropën - Bota Sot
Pasardhësja e Merkelit i përgjigjet vizionit të Macron për Evropën

Evropë

Pasardhësja e Merkelit i përgjigjet vizionit të Macron për Evropën

Më: 9 mars 2019 Në ora: 22:09
Annegret Kramp-Karrenbauer

Pasardhësja e kancelares gjermane Angela Merkel përvijoi vizionin e saj për Europën, njoftoi një gazetë gjermane, duke u rreshtuar me propozimet e fundit franceze mbi sigurinë, por nuk ishin dakord për çështjet kyçe sociale, raporton AFP.

Shefja e partisë CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer, kandidate e ardhshme e mundshme konservatore për kancelarinë, përcakton vizionin e saj në një artikull që do të botohet në gazetën e së dielës Welt an Sonntag. Gazeta ndau pjesë nga artikulli të shtunën.

Përgjigjja e saj ndaj propozimeve të fundit nga presidenti francez Emmanuel Macron përfshin një thirrje për një treg të përbashkët bankar dhe një pakt klima panevropiane.

"Evropa jonë duhet të bëhet më e fortë", tha politikanja e njohur, ndërsa figurat evropiane ballafaqohen me forcat proteksioniste dhe nacionaliste në rritje.

Komentet e saj erdhën pasi presidenti francez Emmanuel Macron paraqiti idetë e tij për të ardhmen e Evropës, në një artikull të opinionit botuar nga disa gazeta të huaja evropiane të hënën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat