Erdogan: Demonstruesit të paedukuar, këndojnë gjatë namazit - Bota Sot
Erdogan: Demonstruesit të paedukuar, këndojnë gjatë namazit

Evropë

Erdogan: Demonstruesit të paedukuar, këndojnë gjatë namazit

Më: 10 mars 2019 Në ora: 16:13
Presidenti i Turqisë

Presidenti turk kritikoi pjesëmarrësit në Asamblenë e Stambollit të premten, me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Gruas, pasi konsideron se ata nuk e respektuan Islamin.

Në fakt, protestuesit kënduan gjatë një thirrjeje lutjeje. Policia hodhi gaz lotsjellës mbi disa mijëra njerëz në një protestë të premten, pavarësisht nga një ndalim proteste në zonën e këmbësorëve të Stambollit.

Erdogan tha se një grup demonstruesish të udhëhequr nga aktivistët pro-kurdë vepruan "të paedukuar pasi kënduan dhe fërshëllyen gjatë një thirrjeje lutjeje".

Presidenti i Turqisë po viziton vendin ku ai merr pjesë në takime të ndryshme zgjedhore përpara zgjedhjeve lokale të planifikuara për datën 31 mars.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...