Erdogan: Netanyahu është hajn dhe tiran - Bota Sot
Erdogan: Netanyahu është hajn dhe tiran

Evropë

Erdogan: Netanyahu është hajn dhe tiran

Më: 13 mars 2019 Në ora: 16:41
Recep Tayyip Erdogan

AP raporton se mosmarrëveshjet mes dy udhëheqësve filloi kur zëdhënësi i Erdoganit akuzoi Netanyahu që është racist, pas deklaratës së tij se Izraeli përbëhet vetëm prej popullit hebre.

Netanyahu kishte deklaruar se Erdogan është diktator, por në fjalimin e tij gjatë fushatës zgjedhore, Erdogan e quajti Netanyahun "hajdut që udhëheq Izraelin".

Associated Press kujton se Izraeli dhe Turqia ishin aleatë të ngushtë dikur, por pas ardhjes së Erdogan ai u bë një nga kritikët më të ashpër të politikës izraelite ndaj palestinezëve

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...