BE miraton masat: Çfarë nëse nuk ka marrëveshje për Brexit? - Bota Sot
BE miraton masat: Çfarë nëse nuk ka marrëveshje për Brexit?

Evropë

BE miraton masat: Çfarë nëse nuk ka marrëveshje për Brexit?

Më: 13 mars 2019 Në ora: 19:34
Ilustrim

BE ka miratuar masat në rast se Londra zyrtare largohet nga BE më 29 mars pa një marrëveshje, e cila do të çonte në një ndryshim të procedurës, brenda natës, në të dy anët e La Manshit.

Parlamenti i BE-së miratoi sot 11 masat e fundit që mbulojnë gjithçka - nga ajri, uji dhe trafiku rrugor deri te gjendja e studentëve të huaj.

Disa nga këto masa do të kërkonin masa reciproke në Britani. I dërguari belg Tom Vandenkendelere e përshkroi atë si "masa tipike që merren në raste urgjente dhe paraqiten vetëm përkohësisht për një periudhë të caktuar, në kushte të rrepta".

Katherine Berder, që përfaqëson Anglinë Juglindore në Parlamentin Evropian, përmendi pasagjerët në aeroplanë si një shembull konfuzioni në rastin Brexit, pa një marrëveshje.     

"Nëse ne largohemi nga BE në mesnatë, ata duhet të dinë - a mund të fluturojnë aeroplanët ditën tjetër, a janë të vlefshme lejet (për fluturimin) e pilotëve të tyre ... Këto janë gjërat që nevojiten për një fluturim me aeroplan", tha ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...