Një universitet gjerman mund të shpëtojë universitetin e Sorosit në Hungari - Bota Sot
Një universitet gjerman mund të shpëtojë universitetin e Sorosit në Hungari

Evropë

Një universitet gjerman mund të shpëtojë universitetin e Sorosit në Hungari

Më: 14 mars 2019 Në ora: 07:00
Ilustrim

Universiteti i Evropës Qendrore, i Hungarisë mund të marrë një dorë ndihmëse nga një nga kolegjet më të larta teknike të Evropës, për të vazhduar programet ndërkombëtare të diplomimit, gjë që mund të pasohet me shpërndarjen e një konflikt në rritje midis konservatorëve të Evropës.

CEU është shfaqur si një subjekt i pazakontë në një mosmarrëveshje që ka ndryshuar rreth qëndrimit anti-emigrant dhe fushatave anti-BE të Viktor Orbanit dhe që ka nxitur 13 partitë e grupimit Partitë Popullore Evropiane me 80 anëtare, për të kërkuar që Fidesz të dëbohet.

Për gati tre dekada, universiteti ka qenë një portë në Perëndim për mijëra studentë nga ish-komuniteti lindor komunist, duke ofruar programe të akredituara në SHBA në një klimë akademike që promovon mendimin e lirë.

Në dhjetor, universiteti, i themeluar nga filantropisti liberal amerikan i lindur në Hungari dhe armik i Orbanit, Xhorxh Soros, tha se ishte detyruar të largohej nga Hungaria.

Udhëheqësi i PPE-ve, Manfred Weber foli për idenë e ndihmës për CEU, duke përdorur rrjetin e Universitetit Teknik të Mynihut, gjatë bisedimeve me Orban të martën, në përpjekje për të zgjidhur dallimet e tyre.

“Ne jemi duke kërkuar për një perspektivë të re,” u tha Weber gazetarëve në Budapest pas bisedimeve. “Unë jam i sigurt se një model i tillë mund të kapërcejë problemin e sotëm, që diplomat amerikane nuk mund të ofrohen sot në CEU”.

PPE është grupi më i fortë në Parlamentin Europian dhe po përpiqet të mundë forcat populiste në rritje, për të mbajtur atë pozitë, e cila do të mundësonte që ajo të emërojë presidentin e Komisionit Evropian.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...