'Nuk ka planet B': Mijëra bashkohen demostratës globale rinore për klimën - Bota Sot
'Nuk ka planet B': Mijëra bashkohen demostratës globale rinore për klimën

Evropë

'Nuk ka planet B': Mijëra bashkohen demostratës globale rinore për klimën

Më: 15 mars 2019 Në ora: 13:49
Foto

Dhjetëra mijëra të rinj u larguan nga shkolla në të gjithë globin të premten dhe marshuan nëpër rrugë në një ditë botërore të protestave të studentëve, me qëllim që të shtyjnë udhëheqësit botërorë në veprim për ndryshimet klimatike, shkruan AFP.

Klasat në kryeqytet nga Bangkok në Berlin, Lagos në Londër pritej të ishin bosh, pasi organizatorët ambiciozë të demostratë së studentëve shpresonin të organizonin 1,000 demo në më shumë se 100 vende.

Studentët u përmbytën në rrugë në të gjithë Evropën dhe Azinë që mbajnë tabela që lexonin "Nuk ka planet B", "Ti po shkatërron të ardhmen tënde" dhe "Nëse nuk do veproni si të rritur, do të veprojmë".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...