Papa Françesku dënon sulmin në Zelandë të Re - Bota Sot
Papa Françesku dënon sulmin në Zelandë të Re

Evropë

Papa Françesku dënon sulmin në Zelandë të Re

Më: 15 mars 2019 Në ora: 14:51
Papa Françesku

Papa Françesku ka reaguar pas sulmit terrorist në dy xhamitë në Chrischurch të Zelandës së Re ku kanë humbur jetën të paktën 49 persona dhe shumë të tjerë janë lënduar.

“Jam thellësisht i mërzitur për vdekjen e shumë njerëzve dhe lëndimin e shumë të tjerëve nga aktet e dhunës, të pandjenja”, ka thënë ai.

Në telegramin e ngushëllimit të Papa Françeskut thuhet se ai “siguron të gjithë shtetasit e Zelandës së Re dhe në veçanti komunitetin mysliman për solidaritetin e tij të përzemërt në vazhdën e këtyre sulmeve”.

I pari i Vatikanit ka shtuar se është “i vetëdijshëm për përpjekjet e personelit të sigurisë dhe emergjencës në këtë situatë të vështirë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...