Kroatët protestojnë kundër dhunës në familje - Bota Sot
Kroatët protestojnë kundër dhunës në familje

Evropë

Kroatët protestojnë kundër dhunës në familje

Më: 16 mars 2019 Në ora: 15:56
Foto

Disa mijëra kroatë demonstruan në Zagreb të shtunën, duke kërkuar masa më të ashpra kundër dhunës në familje dhe më shumë trajnime për punonjësit në institucionet shtetërore për t'i ndihmuar ata të zgjidhnin problemin, raporton Reuters.

Tubimi u nxit nga një rast i fundit në ishullin Pag të Adriatikut, ku një baba hodhi katër fëmijët e tij nga një dritare e katit të sipërm. Fëmijët, të moshës tre, pesë, shtatë dhe tetë, pësuan lëndime të rënda.

Protesta u organizua nëpërmjet lëvizjes #Spasime e rrjetit social, i cili në vetëm dy javë mblodhi më shumë se 45.000 mbështetës online.

"Ne duam që dhuna në familje të trajtohet si një vepër penale", tha një nga fushatistët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...