Ligjvënësit britanikë mund mund të votojnë të njëjtën marrëveshje të Brexit-it - Bota Sot
Ligjvënësit britanikë mund mund të votojnë të njëjtën marrëveshje të Brexit-it

Evropë

Ligjvënësit britanikë mund mund të votojnë të njëjtën marrëveshje të Brexit-it

Më: 19 mars 2019 Në ora: 14:26
Foto

Kreu i parlamentit britanik, John Bercow, tha se marrëveshje e cila është hedhur poshtë dy herë nga deputetët nuk mund të vihet prap në votim nëse nuk pëson ndryshime thelbësore.

Qeveria britanike po shqyrton përgjigjet e mundshme ndaj këtij vendimi.

Ministri britanik i Brexit-it, Stephen Barclay, tha se qeveria do ta “shqyrtojë vendimin në detaje”.

Në anën tjetër udhëheqësit evropianë do të takohen gjatë kësaj jave për të diskutuar mundësinë e shtyrjes së Brexit-it.

Por, megjithatë zyrtarë evropianë thonë se gjithçka rreth këtij procesi do të varet nga vendimet që merren në Londër, shkruan rel.

Procesi i daljes së britanisë nga Bashkimi Evropian është paraparë të ndodhë më 29 mars megjithatë ligjvënësit britanikë kanë votuar për mundësinë e shtyrjes së këtij afati.

Mirëpo, ata kanë hedhur poshtë dy marrëveshje të cilat kryeministrja, Theresa May, i ka negociuar me zyrtarët e Bashkimit Evropian.

Ligjvënësit britanikë gjithashtu kanë votuar kundër daljes së Britanisë ndaj BE-ja pa një marrëveshje si dhe kundër një referendumi të dytë për Brexit-in.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...