Parlamenti italian shpëton Salvini nga hetimi për rrëmbimin e migrantëve - Bota Sot
Parlamenti italian shpëton Salvini nga hetimi për rrëmbimin e migrantëve

Evropë

Parlamenti italian shpëton Salvini nga hetimi për rrëmbimin e migrantëve

Më: 20 mars 2019 Në ora: 16:37
Matteo Salvini

Parlamenti italian të mërkurën bllokoi punën e prokurorëve nga ndjekja e një hetimi ndaj Zëvendës Kryeministrit Matteo Salvini për shpërdorim të pushtetit dhe rrëmbimin e emigrantëve, shkruan Reuters.

Salvini, i cili është ministër i brendshëm dhe kreu i partisë së krahut të djathtë, ka deklaruar portet e Italisë të mbyllura për emigrantët dhe azilkërkuesit e paligjshëm që kur ai krijoi një koalicion qeverisës vitin e kaluar me Lëvizjen anti-establishment 5 Star.

Në gusht, ai bllokoi një anije bregdetare italiane me 150 emigrantë në bord, gati një javë në bregun e Sicilisë, përpara se të lirohej më në fund pasi Shqipëria, Irlanda dhe Kisha Katolike e Italisë ranë dakord t'i vendosnin ato.

Magistratët më pas e vunë nën hetim dhe i kërkuan parlamentit që ta largonte atë nga imuniteti i tij nga ndjekja penale, por të mërkurën shtëpia e sipërme, senati, hodhi poshtë kërkesën dhe tha se ai kishte vepruar në interesin kombëtar.

"Unë shpresoj se askush në këtë dhomë ... nuk ka ndonjë vështirësi në kuptimin e konceptit të kombit dhe sovranitetit kombëtar", tha Salvini para ligjvënësve përpara votimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...