Kremlini akuzon SHBA për krijimin e tensioneve nga bombarduesit fluturues pranë kufijve të saj - Bota Sot
Kremlini akuzon SHBA për krijimin e tensioneve nga bombarduesit fluturues pranë kufijve të saj

Evropë

Kremlini akuzon SHBA për krijimin e tensioneve nga bombarduesit fluturues pranë kufijve të saj

Më: 21 mars 2019 Në ora: 12:35
Foto

Kremlini tha të enjten se fluturimet nga bombarduesit strategjikë amerikanë të B-52 të bërthamore të SHBA-së në ujërat neutrale të Detit Baltik pranë kufijve të Rusisë krijuan tension në rajon, shkruan Reuters.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha të enjten se kishte dërguar avionë luftarakë për të kapur një bombardues strategjik të U.S. B-52 pasi filloi të fluturonte drejt kufijve të Rusisë.

"Në përgjithësi, unë do të kufizohem vetëm duke thënë se sigurisht që veprime të tilla nga Shtetet e Bashkuara nuk çojnë në forcimin e një atmosfere sigurie dhe stabiliteti në rajon që i bashkohet drejtpërdrejt kufijve të Rusisë", tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov. një konferencë.

"Përkundrazi, ato krijojnë tensione shtesë."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...