I dyshuari për sulmin në Holandë do të akuzohet për terrorizëm - Bota Sot
I dyshuari për sulmin në Holandë do të akuzohet për terrorizëm

Evropë

I dyshuari për sulmin në Holandë do të akuzohet për terrorizëm

Më: 21 mars 2019 Në ora: 16:33
Policia holandeze

Prokurorët holandezë thanë se do të akuzojnë për vrasje terroriste të dyshuarin për sulmin në tramvajin e qytetit Utrecht.

Nga sulmi që ndodhi të hënën mbetën të vrarë tre persona ndërkaq u plagosën pesë të tjerë.

I dyshuari, Gokmen Tanis, që është shtetas turk, pritet të paraqitet para Gjykatës të premten ndërkaq prokurorët besojnë se ai ka vepruar i vetëm në këtë sulm.

“Ne po hetojmë nëse i dyshuari ka vepruar nga motivet terroriste apo nëse veprimet e tij kanë të bëjnë me probleme personale në kombinim me një ideologji radikale” thanë prokurorët përmes një komunikate.

I dyshuari, Gokmen Tanis, u arrestua disa orë pas sulmit dhe hetuesit në veturën e tij, krahas dëshmive tjera, gjetën një letër, për të cilën ata thonë se tregon për veprim terrorist.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...