Plani i Macron i 'rrezikshëm' vendos për të vënë ushtrinë në rrugë, në protestat e jelekëverdhëve - Bota Sot
Plani i Macron i 'rrezikshëm' vendos për të vënë ushtrinë në rrugë, në protestat e jelekëverdhëve

Evropë

Plani i Macron i 'rrezikshëm' vendos për të vënë ushtrinë në rrugë, në protestat e jelekëverdhëve

Më: 22 mars 2019 Në ora: 12:01
Eiffel Tower, Paris

Franca edhe këtë të shtunë do të pëballet me protestat e jelekëverdhëve, sipas njoftimeve.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar se ushtarët do të vendosen në të gjithë vendin për të ndihmuar në ruajtjen e sigurisë gjatë protestave të ‘jelejkëverdhëve’ të planifikuar këtë fundjavë. Por kjo masë është përballur me kritika të ashpra, shkruan AFP

Trupat do të rishpërndahen nga operacioni anti-terror i "Sentinelit" gjatë protestave të kësaj fundjave për të siguruar ndërtesat qeveritare dhe vende të tjera dhe për të lejuar forcat e policisë të përqëndrohen në ruajtjen e rendit publik.

Megjithatë, këta ushtarë janë të armatosur me armë automatike, duke ngritur shqetësime se si do të reagojnë nëse vendosen nga një grup protestuesish.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...