Dy Timoshenko në garë për president të Ukrainës, votuesit duhet t'i hapin sytë mirë - Bota Sot
Dy Timoshenko në garë për president të Ukrainës, votuesit duhet t'i hapin sytë mirë

Evropë

Dy Timoshenko në garë për president të Ukrainës, votuesit duhet t'i hapin sytë mirë

Më: 22 mars 2019 Në ora: 14:13
Yulia Tymoshenko

Ukrainasit që do hedhin votën e tyre në zgjedhjet presidenciale të këtij muaji do të duhet të bëjnë kujdes dhe të jenë me sy hapur: dy kandidate me të njëjtin emër dhe inicialet, Y.V. Timoshenko, do të jetë pranë njëri-tjetrit në fletën e votimit, shkruan Reuters.

Njëra është Yulia Tymoshenko, një ish-kryeministëre dhe një nga kryesueset. Kurse tjetra është Yuriy Timoshenko, një ligjvëns i panjohur, i cili insiston se ai është kandidati i vërtetë dhe se ajo është fals, e dërguar për të prishur shanset e tij për fitore.

Nga ana tjetër, Yulia Tymoshenko ka akuzuar rivalin e saj, presidentin në detyrë Petro Poroshenko, se ka future qëllimisht adashin e saj për të vjedhur votat.

Nga 39 emra në fletën e votimit, gara e kryesojnë tre persona: Yulia Tymoshenko, Poroshenko dhe Volodymyr Zelenskiy, një aktor komik i cili luan një president fiktiv në një seri televizive popullore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...