Ministrja bullgare e drejtësisë jep dorëheqjen, shkak blerja e një apartamenti luksoz - Bota Sot
Ministrja bullgare e drejtësisë jep dorëheqjen, shkak blerja e një apartamenti luksoz

Evropë

Ministrja bullgare e drejtësisë jep dorëheqjen, shkak blerja e një apartamenti luksoz

Më: 23 mars 2019 Në ora: 16:05
Tsetska Tsaçeva

Ministrirja bullgare e drejtësisë Tsetska Tsaçeva dha dorëheqjen të shtunën pas njoftimeve të medias se ajo dhe tre politikanët e tjerë të qendrës së djathtë në pushtet GERB kanë blerë apartamente luksoze nën çmimet e tregut, tha zyra e shtypit e qeverisë, shkruan Reuters.

Tsaçeva ka mohuar çdo keqbërje dhe ka kërkuar nga Komisioni Kundër Korrupsionit të hetojë kushtet në të cilat ajo kishte fituar një apartament të çuditshëm në një lagje luksoze të Sofjes vitin e kaluar.

Kryeministri Bojko Borisov pranoi dorëheqjen e saj pas takimit të shtunën, tha në një deklaratë zyra e shtypit.

"Të dy diskutuan marrëveshjen e pasurive të paluajtshme që lidhen me emrin e saj. Ministrja Tsaçeva i tha kryeministrit se ajo u largua dhe nuk donte që tensionet [rreth marrëveshjes] të ndikonin në punën e qeverisë, "tha deklarata.

Komisioni Anti-Korrupsion filloi një hetim të premten në pronat e blera vitin e kaluar nga i njëjti zhvillues.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...