Shërbimet emergjente evakuojnë 1.300 pasagjerë nga anija e lundrimit në Norvegji - Bota Sot
Shërbimet emergjente evakuojnë 1.300 pasagjerë nga anija e lundrimit në Norvegji

Evropë

Shërbimet emergjente evakuojnë 1.300 pasagjerë nga anija e lundrimit në Norvegji

Më: 23 mars 2019 Në ora: 19:34
Foto

Helikopterët e shpëtimit janë duke transportuar 1.300 pasagjerë nga një anije lundrimi që pësoi një dështim të motorit në mot të freskët jashtë brigjeve të Norvegjisë të shtunën, tha policia dhe shërbimet e shpëtimit, shkruan Euronews.

Pasagjerët u ngritën një nga një nga kuverta e anijes dhe u dërguan në një fshat të vendosur në veri të qytetit të Moldesë në bregun perëndimor norvegjez.

Objektet për të akomoduar pasagjerët janë vendosur në tokë, thanë shërbimet e shpëtimit.

Një zëdhënës tha se do të duhej një kohë e gjatë për të shpëtuar të gjithë.

Kryqi i Kuq Norvegjez dërgoi 60 vullnetarë për të ndihmuar shërbimet e shpëtimit.

Anija e lundrimit i përket kompanisë së Viking Ocean Cruises themeluar nga biznesmeni miliarderi norvegjez Torstein Hagen. Ajo ka një kapacitet prej 930 sipas faqes së internetit të kompanisë.

Valët ishin gjashtë deri në tetë metra të larta, me erë që fryn në 24 metra në sekondë, sipas Institutit Norvegjez Meteorologjik. Stuhia pritet të zgjasë të paktën deri në orën lokale të mesnatës.

Qeveria norvegjeze po konsideron ndërtimin e një tuneli gjigand të oqeanit përmes një mali aty pranë për të përmirësuar sigurinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...