Deputetët konservatorë kërkojnë dorëheqjen e kryeministres May - Bota Sot
Deputetët konservatorë kërkojnë dorëheqjen e kryeministres May

Evropë

Deputetët konservatorë kërkojnë dorëheqjen e kryeministres May

Më: 24 mars 2019 Në ora: 09:05
Kryeministrja May

Disa deputetë konservatorë kanë thënë se kryeministrja May mund ta fitojë mbështetjen për marrëveshjen e Brexitit nëse premton që do të japë dorëheqje nga pozita e saj.

Deputetët e partisë së kryeministres kanë deklaruar se ndoshta do të ofronin mbështetje për marrëveshjen aktuale në rast se sigurohen që ajo nuk do të jetë përgjegjëse për fazën e ardhshme të negociatave me Bashkimin Evropian.

Këto deklarata erdhën në kohën kur disa gazeta kanë raportuar se ministrat e kabinetit qeveritar janë duke e planifikuar një puç kundër kryeministres May. Megjithatë, zyra e saj i ka mohuar raportimet se ajo mund të bindet që të heqë dorë nga pozita e kryeministres.

May është përballuar me rritje të presionit për të dhënë dorëheqje pas një jave kur u detyrua që të kërkojë nga BE-ja shtyrje të afatit për tërheqje të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian. Ajo gjithashtu është kritikuar për hedhjen e fajit për këtë shtyrje te deputetët britanikë.

Ende mbetet e paqartë se a do të dërgohet kjo marrëveshje në kuvend për herë të tretë gjatë javës së ardhshme pasi kryeministrja ka thënë se do ta bëjë një gjë të tillë vetëm nëse ka mbështetje të mjaftueshme për marrëveshjen.

Sipas raportimeve të gazetave, ministrat britanikë janë duke planifikuar ta shkarkojnë kryeministren dhe ta zëvendësojnë atë me një kryeministër të përkohshëm deri në mbajtjen e një gare të organizuar më vonë gjatë këtij viti, shkruan “BBC”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...