Stafi i konsullatës amerikane përballet me gjyqin e spiunazhit të Turqisë - Bota Sot
Stafi i konsullatës amerikane përballet me gjyqin e spiunazhit të Turqisë

Evropë

Stafi i konsullatës amerikane përballet me gjyqin e spiunazhit të Turqisë

Më: 26 mars 2019 Në ora: 11:16
Foto

Një staf i konsullatës amerikane u nis në një gjykatë turke të marten me akuzuat për spiunimin dhe përpjekjen për të përmbysur qeverinë në një rast që ushqente tensionet midis Shteteve të Bashkuara dhe aleatit të saj të NATO-s, shkruan AFP.

Metin Topuz, një qytetar turk dhe ndërlidhës gjatë me administratën amerikane për përmbarimin e drogës, u arrestua në vitin 2017, akuzuar për lidhje me predikuesin me bazë në SHBA, Fethullah Gulen, të cilin Ankara thotë se urdhëroi një grusht shteti të dështuar më 2016.

Policia turke shoqëroi Topuzin duke qarë në gjykatën Caglayan në Stamboll, ku ai përballet me burgim të përjetshëm, nëse shpallet fajtor, tha një gazetar i AFP.

Topuz dyshohet për kontakte me oficerë policie dhe një ish-prokuror të akuzuar për përfshirje në lëvizjen Gulen, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Anadolu.

"Gjatë shërbimit tim 25 vjeçar në DEA, takova shumë policë dhe zyrtarë publikë dhe shkëmbyem karta biznesi me ta", tha Topuz në gjykatë. "Unë nuk kam asnjë detyrë tjetër përveçse të shërbej si përkthyes në mes të bashkëbiseduesve".

"Nuk më vinte dot ndërmend se ndonjëherë do të akuzohem për këto kontakte," tha ai i dëshpruar.

Punëtorët amerikanë të ngarkuar nga ambasada e Ankarasë dhe konsulli i përgjithshëm i Stambollit ishin gjithashtu në gjykatë për seancën e parë që pritet të zgjasë tri ditë.

Gjyqi u hap pasi marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë u përkeqësuan me mosmarrëveshjet lidhur me luftën e Sirisë, blerjen e raketave ruse nga Rusia dhe refuzimin e Shteteve të Bashkuara për të ekstraduar Gylenin.

Ambasada amerikane i ka quajtur akuzat "tërësisht pa meritë".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...