Sa orë punojnë evropianët? - Bota Sot
Sa orë punojnë evropianët?

Evropë

Sa orë punojnë evropianët?

Më: 14 prill 2019 Në ora: 20:55
Foto ilustrim

Java mesatare e punës në vendet e Bashkimit Evropian zgjat 40.2 orë, ku sipas të dhënave të fundit të Eurostatit nga 2017, meshkujt punojnë mesatarisht pak më gjatë 41 orë, derisa femrat 39,3 orë.

Punonjësit në sektorin e minierave punojnë më gjatë - mesatarisht 42 orë, ndërsa java më e shkurtër e punës është në arsim - 38.1 orë.

Java më e gjatë e punës në BE është në Britani të Madhe - 42.1 orë, pasuar nga Zvicra (41.8), Qipro (41.6), Austria (41.3), Greqia dhe Portugalia (41 orë).

Java më e shkurtër e punës është në Danimarkë, i cili është vendi i vetëm ku punohet 37.8 orë.

Në vendet jashtë BE të përfshira në anketë, javën më të gjatë të punës e ka Turqia me 49,1 orë.

Hulumtimi i Eurostatit gjithashtu përfshin katër vende në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Java e punës më e shkurtër është në Kroaci - 40.4 orë, pasuar nga Sllovenia me 40.9 orë. Në Maqedoninë Veriore, mesatarja është 42.3 orë, ndërsa në Mal të Zi 43.6 orë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...